Vet.Hekim Orhan Özbaba

Vet.Hekim Orhan Özbaba

1959 yılında doğan Orhan Özbaba babasının memuriyeti nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimini Türkiye’nin birçok şehrinde okuyarak tamamlamıştır. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini bitiren Orhan Özbaba, askerlik görevini yapmak üzere geldiği Mersin’den kopamamış ve burada klinik açarak serbest veteriner hekimliğe ilk adımını atmıştır. Mesleki kariyerine büyükbaş hayvan hekimliği yaparak başlayan Özbaba 15 yıl içerisinde Mersin ve çevre illerde toplam 3000 büyükbaş operasyonu gerçekleştirerek ulaşılması çok güç bir rekora imza atmıştır. Daha sonra pet sektöründe hizmet vermeye karar veren Özbaba, eğitimlerini ve çalışmalarını bu alana kaydırmıştır. Bir çok bilimsel kongre ve seminere katılmış sayısız sertifika ve belge sahibi olmuştur. Amerika, Kanada, Hollanda ve İsrail’de hayvancılıkla ilgili ziyaretlerde bulunmuş ve bilgilerini tazelemiştir. Bu süreçte 4 dönem Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı yapmış, Türk Veteriner Hekimler Birliği’nde görevler almış, Küçük Hayvan Veteriner Hekimler Derneği, Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği, Veteriner Ortopedi Derneği üyelikleri devam etmektedir.. Alman Çoban Köpekleri Derneği Mersin temsilcisi olan Özbaba, birçok sivil toplum örgütünde de başkanlık ve yöneticilik yapmıştır. Sayısız kez yerel ve ulusal basında makaleleri yer almış, çeşitli televizyon programlarına konuk olarak mesleki bilgilerini halka aktarmaya çalışmıştır.2008-2012 dönemi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, İçel Sanat Kulübü üyeliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Delegeliği görevlerinde bulunmuştur.

Tiyatro yapan, Yaşam Koçluğu eğitimi alan Özbaba'nın bu günlerde en büyük mutluluğu torunu Can'la geçirdiği zamanlardır.

Orhan Özbaba 30 civarında kedi ve köpek beslemekte, kaza ve hastalık geçiren birçok kedi ve köpeğin de ömür boyu bakımını üstlenmektedir. Ancak 2002 yılından beri kendisiyle beraber yaşayan Golden Retriever cinsi Goldi isimli köpeğinin yeri hepsinden ayrıdır. Bu günlerde kendisi ile birlikte yaşayan Rompun adında bir kedisi vardır.

Eski adıyla Özvet Pet Polikliniği yeni adıyla Petical Hayvan Hastanesi, Mersin Hayvan Barınağı’nda 1000 sokak köpeğinin kısırlaştırılması görevini üstlenmiş ve 15 yılda 5000’e yakın kedi ve köpek operasyonunu başarıyla gerçekleştirmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Orhan Özbaba, meslek hayatının 30. yılında hayalini gerçekleştirmiş, Petical Hayvan Hastanesi’ni kurmuş ve halen bu hastanede başhekim olarak görev almaktadır.Galeri

brand image
brand image
brand image